Nazwa regionu:

Piła

Liczba ludności:

73 tyś.

Powierzchnia obszaru:

102 km²

Zużycie prądu – jak to obliczyć i zmniejszyć rachunki?

2019.01.26

2 minuty i 24 sekundy

Zdjęcie stockowe

Spis treści:
  • Zużycie prądu - jak to obliczyć?
    • Przykład obliczania zużycia prądu
  • Miernik jako pomocnik w ustaleniu zużycia prądu naszego sprzętu
  • Jak ograniczyć zużycie prądu?
Niniejszy artykuł pod tytułem Zużycie prądu – jak to obliczyć i zmniejszyć rachunki? nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Zużycie prądu – jak to obliczyć i zmniejszyć rachunki? należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Codziennie w naszym domu sprzęty zużywają mnóstwo prądu. Jeśli chcesz wiedzieć ile rzeczywiście prądu jest przez Ciebie zużywane możesz to obliczyć. W tym poradniku podpowiemy jak to zrobić.

Zużycie prądu – jak to obliczyć?

Zużycie prądu można obliczyć za pomocą mnożenia mocy z czasem pracy danego urządzenia. Do tego używa się kilowatów lub watów. Skąd wziąć informacje o tym jaka jest moc naszego sprzętu? To nic trudnego, ponieważ producenci mają obowiązek umieścić moc na urządzeniu lub w instrukcji dołączanej do niego. Zużycie prądu zależy od czasu i mocy urządzenia oraz ceny energii u dostawcy.

Przykład obliczania zużycia prądu

Weźmy pod uwagę standardowy telewizor o przekątnej 55 cali i rozdzielczości 4k Ultra HD. Jego zużycie wynosi 100W i przeważnie działa przez 3 godziny. Takie dane podkładamy pod poniższy wzór:

100W * 3h = 0,3kWh

Gdy już mamy zużycie prądu naszego telewizora należy obliczyć koszty zużycia. Musimy znać tylko stawkę za energię!

kWh * stawka = koszt zużycia
0,3kWh * 0,70 złotych = 0,21 złotych

0,21 złotych to kwota, którą będziemy płacić codziennie za oglądanie telewizora przez 3h.

Alternatywą do obliczania zużycia prądu są kalkulatory internetowe. Wystarczy wpisać w odpowiednie miejsca dane, a system sam obliczy nam zużycie prądu i jego koszt.

Miernik jako pomocnik w ustaleniu zużycia prądu naszego sprzętu

Jeśli nie wiem ile zużywa prądu nasze urządzenie możemy użyć do tego miernika. Pozwala on na pomiar natężenia prądu, napięcia i oporu elektrycznego. Jest to bardzo szybki i prosty sposób na zdobycie informacji, które urządzenie w naszym domu zużywa najwięcej prądu. W taki sposób możemy kontrolować pobór energii, a więc obniżyć rachunki.

Jak ograniczyć zużycie prądu?

Kontrolowanie i ograniczenie konsumpcji energii może zauważalnie obniżyć koszt naszych rachunków. Jeśli wprowadzisz poniższe kroki do swojego życia możesz tego dokonać.

  1. Wyłączaj urządzenia, który nie używasz z gniazdek elektrycznych.
  2. Nie zostawiaj światła włączonego w pomieszczeniach, w których Cię nie ma.
  3. Wymień wszystkie żarówki na energooszczędne świetlówki, ponieważ zużywają one aż o 80% mniej energii elektrycznej.
  4. Można zainwestować w system fotowoltaiczny, który niweluje rachunku za prąd, bo sam wytwarza nam prąd.

Warto wiedzieć, że wyłączenie np telewizora poprzez wyłącznik na pilocie wcale nie wpływa na pobieranie energii. Telewizor prąd pobiera w stanie czuwania, a te wartości wahają się między 0,5 a 0,9W w zależności jaki mamy model i jaką ma on klasę.

Zapisz się na kurs SEP Bydgoszcz.