Nazwa regionu:

Piła

Liczba ludności:

73 tyś.

Powierzchnia obszaru:

102 km²

Jak sporządzić testament?

2021.06.07

2 minuty i 12 sekund

Zdjęcie stockowe

Spis treści:
  • Rodzaje testamentów
    • Testament holograficzny
    • Testament notarialny
    • Testament allograficzny
  • Kto może sporządzić testament
  • Podsumowanie
Niniejszy artykuł pod tytułem Zużycie prądu – jak to obliczyć i zmniejszyć rachunki? nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Zużycie prądu – jak to obliczyć i zmniejszyć rachunki? należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Nadchodzi taki czas w życiu człowieka, gdzie postanawia sporządzić testament. Nie ważne, w jakim wieku jest dana osoba czy to młoda, czy starsza. Nie każdy jednak wie jak należycie do tego podejść. Warto zabrać się za to w dość profesjonalny sposób, bo jednak testament to nie jest byle jaka sprawa.

Rodzaje testamentów

Za nim przejdziemy do właściwego zagadnienia, warto wytłumaczyć, jakie są rodzaje testamentu i czym się od siebie różnią. Tak więc pośród testamentów wyróżniamy takie, jak:

Testament holograficzny

Najprościej mówiąc, jest to klasyczny testament napisany przez osobę, która jest spadkodawcą. Musi być napisany odręcznie, nie może być sporządzony na maszynie do pisania czy komputerze, nawet jeśli będzie zawierał odręczny podpis. Nie istotny jest materiał, na którym zostanie spisany testament, może być to zwykła kartka papieru, jak i ściana domu. Musi zawierać podpis datę i odręczne pismo. Jeśli nie zamieścimy, daty może zostać on podważony, lub unieważniony.

Testament notarialny

Najistotniejszą różnicą między holograficznym a notarialnym jest to, że notarialny jak sama nazwa wskazuje, musi sporządzić notariusz. Najczęściej jest on w formie aktu notarialnego. Spadkodawca musi złożyć oświadczenie woli w kancelarii notarialnej. Jedynym wyjątkiem, gdzie można zrobić to w innym miejscu, jest ciężka choroba. Obowiązkiem notariusza jest potwierdzenie tożsamości. Po spisaniu musi dojść do odczytania go przy świadkach.

Testament allograficzny

Zostaje sporządzony przy dwóch świadkach oraz urzędnika. Najczęściej sporządza się go na okrętach morskich, w samolotach itp. Ludzie wybierają taki rodzaj testamentu podczas podróży w strachu przed tym, że może ich spotkać jakaś katastrofa podczas wyjazdu. W takim wypadku rolę urzędnika pełni kapitan statku lub pilot samolotu.

Kto może sporządzić testament

Testament może sporządzić, każda pełnoletnia osoba, która nie jest ubezwłasnowolniona sądowo. Pismo to wchodzi w życie w chwili śmierci spadkodawcy.

Podsumowanie

Jak widać sporządzenie dokumentu, jakim jest testament, nie jest wcale trudne. Należy się jedynie zastanowić jaki rodzaj testamentu chcemy spisać czy samodzielny, czy notarialny. Większą pewność daje nam spisanie testamentu u notariusza, ponieważ automatycznie staje się on pismem urzędowym i bardzo trudno je podważyć. Tak więc lepiej jest wydać parę czy parędziesiąt złotych więcej na to, by być pewnym, że nasz testament spełni wszystkie wymogi urzędowe i nie zostanie w żaden sposób i przez żadną osobę podważony.