Nazwa regionu:

Piła

Liczba ludności:

73 tyś.

Powierzchnia obszaru:

102 km²

Jak łowić ryby?

Jak wielu ludzi na świecie tak wiele pomysłów na sposób odpoczynku. W ostatnim czasie wróciła znów moda na wędkowanie. Na terenach stawów jezior, a nawet przy rzekach można spotkać wielu ludzi, którzy wędkują. Jest to sposób spędzania czasu praktycznie dla każdego. Wystarczy wyrobić sobie kartę mieć wędkę i trochę cierpliwości, bo jak wiadomo, ryba nie wpadnie od razu w nasze ręce.

Znalezienie odpowiedniej metody wędkarskiej

Jak wiadomo, istnieje wiele metod i warto znaleźć dla siebie tę najlepszą. Warto zastanowić się także jakie ryby chcemy złowić.

Metoda na spinning

Jest to jedna z prostszych metod polegająca na ciągłym zarzucaniu i wyciąganiu przynęty, która znajduje się na końcu żyłki. Najczęściej używane do tego są przynęty zwane błystkami oraz sztuczne przynęty bardzo często zrobione z gumy. Przynęty najczęściej robione są w bardzo jaskrawych kolorach po to, aby ryba mogła je rozpoznać.

Łowienie na spławik

Jedna z najbardziej popularnych jak nie najpopularniejsza metoda wędkowania. Najważniejszym elementem tej metody jest spławik, który robi za sygnalizator. Do wyboru mamy trzy rodzaje spławików: przelotowy, odległościowy i stały. Jak wiadomo im większa ryba, tym trzeba dobrać większy spławik. Do łowienia wykorzystywane są wędki różnej długości. Na bardzo głębokich wodach powinno się używać wędek od 6 do 8 metrów. Początkujący do łowienia używają tak zwanych batów tj. wędek bez kołowrotka z samą żyłką.

Metoda muchowa

Metoda przeznaczona dla osób, które nie lubią siedzieć w miejscu i czekać. Do połowu używamy tzw. sztucznych much, które zawierają w sobie ukryty haczyk. Najczęściej przypominają one owady, które występują nad wodą lub w wodzie. Wędki, które są używane do tej metody, zazwyczaj są bardzo lekkie i ich długość nie przekracza 3 metrów. Ważne jest by kołowrotki, miały ruchomą szpulę, ze specjalnie nawiniętą linką do połowu muchowego. Idealna metoda, jeśli chcemy łowić pstrągi czy lipienie.

Istnieje, także wiele bardziej specjalistycznych metod łowienia np. do połowu karpia, czy łowienia pod lodem, czy na morzu. Jednak dotyczy to już bardziej zaawansowanych wędkarzy i raczej takich, którzy są nastawieni na dany gatunek połowu.

Podsumowanie

Jak widać powyżej, istnieje wiele metod połowu, jednak te przedstawione powyżej wystarczą dla początkującego wędkarza, który chce sobie połowić ryby dla zabicia nudy traktującego połów jako hobby, a nie metodę zarobkową. Ponieważ jeśli chcemy przejść na model zawodowy, to jednak trzeba liczyć się z tym, że o wiele więcej pieniędzy trzeba w to zainwestować.