Ekologia w logistyce – co zrobić, by logistyka była bardziej eko?

Niniejszy artykuł pod tytułem Zużycie prądu – jak to obliczyć i zmniejszyć rachunki? nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Zużycie prądu – jak to obliczyć i zmniejszyć rachunki? należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Ekologia w dzisiejszych czasach jest bardzo ważna. Nie tylko w życiu codziennym, ale również w wielu innych aspektach. Chcesz, aby Twoja firma była bardziej eko? Postaw na ekologie w logistyce.

Logistyka – transport

Najtrudniejszym aspektem ekologicznym w logistyce jest na pewno transport. Ciężarówki, statki i inne pojazdy odpowiedzialne są za emisję zanieczyszczeń do atmosfery co działa destrukcyjnie na środowisko. W związku z tym spedytorzy coraz częściej wybierają ciężarówki hybrydowe, które wytwarzają znacznie mniej szkodliwych substancji niż transport zwyczajny.

Magazyn eko? Czy to możliwe?

Zdecydowanie tak. Magazyn może być ekologiczny już na samym początku jego budowy. Wystarczy wdrożyć do magazynu takie rozwiązania jak wentylacje i klimatyzacje, które mają energooszczędny system. Skupić się na dobrej izolacji budynku, aby ogrzewanie było bardziej oszczędne i wymienić tradycyjne oświetlenie na te LED.

Magazyn, a odpady

Odpady w magazynie to też bardzo istotna sprawa. Poniżej znajdziesz kroki, które pozwolą Ci na zoptymalizowanie śmieci.

  • Zainwestuj w urządzenia prasujące – pozwoli Ci to na zaoszczędzenie miejsca oraz kosztów,
  • Wdróż recykling odpadów – wyposaż magazyn w pojemniki segregujące odpady, ale także postaw na częsty ich odbiór oraz przeszkól pracowników z odpowiedniego recyklingu.

Logistyka, a ekologiczne opakowania

Nasze decyzja w temacie działań logistycznych mogą mieć pozytywny wpływ na nasze środowisko. Oprócz transportu i recyklingu odpadów wybór materiałów do pakowania zamówień to też ważny temat. Klienci z roku na rok są coraz bardziej świadomi jeśli chodzi o ekologię w opakowaniach. Chętniej wybierają produkty, które nie są pakowane w opakowania plastikowe. Wymieniając, więc materiały do pakowania wpływamy nie tylko środowisko, ale także na wizerunek firmy. Postaw na te kilka opcji podczas pakowania produktów.

  • Opakowania z makulatury – niski koszt produkcji, ekologiczna metoda, duża dostępność,
  • Wymień folię bąbelkową czy styropian, który wypełnia karton na tekturę falistą. Są to arkusze, które tworzą harmonijkę,
  • Nie używaj taśm, które wykonane są z materiałów plastikowych. Możesz zastąpić je taśmami papierowymi lub sznurkami pakownymi.

Jak widać zmiana logistyki w naszej firmie wcale nie jest taka trudna jak może się wydawać. Takie zabiegi na pewno wpłyną bardzo dobrze na klientów, ale również na działanie całego przedsiębiorstwa. Postaw, więc na ekologię w logistyce.