Nazwa regionu:

Piła

Liczba ludności:

73 tyś.

Powierzchnia obszaru:

102 km²

Czym zająć się na emeryturze?

W dzisiejszych czasach emerytura nie musi równać się jednoznacznie z nudą i siedzeniem przed telewizorem. Emeryci bardzo często szukają dla siebie dodatkowych zajęć, by zabić nudę. Istnieje wiele ciekawych zajęć i aktywności fizycznych, jak i pobudzające umysł. Wszystko zależy od tego, co dany senior oczekuje od życia i co chciałby robić.

Różne formy spędzania czasu na emeryturze

Uniwersytet Trzeciego Wieku

Duża część ludzi na emeryturze zaczyna uczęszczać na zajęcia uniwersytetu trzeciego wieku. Został on stworzony z myślą o starszych ludziach, po to, aby pomóc w aktywizacji takich osób. Osoby te mają dużą gamę zajęć do wyboru. Zapewne każdy wybierze coś dla siebie. Dzięki takiej formie spędzania czasu poznaję się, wiele nowych osób tworzy kontakty, wspólnie uczyć oraz brać udział w różnego rodzaju zajęciach.

Fitness dopasowany do każdych potrzeb

Kondycja i sprawność fizyczna to coś, co warto ćwiczyć całe życie, a kiedy to robić jak nie na emeryturze. W dzisiejszych czasach można spotkać grupy starszych osób uprawiających wspólnie nordic walking, spacery. Bardzo często organizowane są zajęcia z aqua aerobiku, pływania, a nawet ćwiczenia na siłowni, które dobierane są indywidualnie do wymogów danego seniora.

Joga – metoda na wyciszenie umysłu

Bardzo popularna szczególnie wśród kobiet staje się joga. Idealne ćwiczenia dla ciała i ducha dla seniorów, nieobarczające stawów i części ciała. Idealnie sprawdzą się na wyciszenie organizmu i pomoc w odnalezieniu spokoju wewnętrznego.

Podróże

Warto spróbować podróży nawet tych niedalekich. Można podróżować, nawet jeśli nie mamy do tego zbyt dużej ilości gotówki. Nie zawsze podróż równa się ciepłe kraje czy wakacje all inclusive. Można skorzystać z wyjazdów do sanatoriów. Zazwyczaj wyjazd jest darmowy. Wystarczy wybrać się do lekarza, który stwierdzi czy taki wyjazd jest nam potrzebny i gdzie najlepiej wypoczniemy.

Robótki ręczne

Jednym z zajęć może być szydełkowanie, nauka robienia biżuterii z różnego rodzaju materiałów czy haftowania. Nauka ta wymaga sporo czasu, więc sprawdzi się to idealnie, gdyż na emeryturze ma się sporo wolnego czasu. Wyroby zrobione samemu sprawdzą się idealnie na prezenty czy to imieninowe, czy urodzinowe.

Podsumowanie

Jak widać, istnieje sporo sposobów, na spędzenie wolnego czasu na emeryturze, który nie musi być wcale stracony na rutynę związaną z oglądaniem telewizji czy wyglądania przez okno, kto i gdzie wychodzi z domu. Dlatego warto namawiać bliskie osoby do aktywnego spędzania czasu czy to na powietrzu, czy na specjalnie przygotowanych zajęciach.