Nazwa regionu:

Piła

Liczba ludności:

73 tyś.

Powierzchnia obszaru:

102 km²

Atrakcje, które warto zobaczyć w Pile?

2021.06.07

3 minuty i 30 sekund

Zdjęcie stockowe

Pod względem przyrody, Piła to idealne miejsce, dla osób, które cenią sobie wypoczynek na łonie natury. Miasto położone jest na pograniczu Pojezierza Wałeckiego i Pojezierza Krajeńskiego. Podzielone na pół, na część wschodnią i zachodnią przez malowniczą rzekę Gwdę, która odegrała ważną rolę zarówno w jego powstaniu, jak i w kształtowaniu pozycji miasta na mapie Polski przez dziesiątki lat.

Atrakcje przyrodnicze Piły

Śmiało można rzec, że Piła to kraina jezior. W obrębie miasta znajduje się aż dziewięć naturalnych zbiorników wodnych, nad którymi można miło spędzić czas. Cztery z nich mieszczą się w Rezerwacie Przyrody Kuźnik. Rezerwat zlokalizowany jest w granicach administracyjnych miasta i stanowi wyjątkowy teren rekreacyjny w zarówno dla mieszkańców, jak i dla turystów. Na terenie tego wyjątkowego pod względem przyrodniczym rezerwatu znajdują się jeziora: Rudnickie, Zalew, Mały Kuźnik i Duży Kuźnik.

Kolejnym bardzo lubianym jeziorem jest Jezioro Płocie, znane także pod nazwą Jezioro Płotki. Miejsce stanowi teren kąpielowy i wypoczynkowy, który cieszy się bardzo dużą popularnością wśród mieszkańców miasta. Nad jeziorem mieści się strzeżona, piaszczysta plaża, a przy niej zaplecze gastronomiczne.

Na tym bogactwo jezior w obrębie Piły się nie kończy. Wypocząć można także nad Jeziorem Piaszczystym, gdzie znajduje się kąpielisko oraz nad Jeziorem Bagiennym i Jeziorem Okoniowym.

Poza naturalnymi jeziorami, w Pile znajdują się trzy sztuczne zbiorniki wodne. Najpopularniejszy z nich to Zalew Koszycki, który mieści się nieopodal Rezerwatu Kuźnik. Stanowi bazę wypoczynkową, a także dobre miejsce do żeglowania czy wędkowania. Zalew odznacza się bardzo malowniczym kształtem – na północnym brzegu znajduje się Półwysep na Zalewie Koszyckim, będący przyjemnym terenem spacerowym.

Parki w mieście

Meandrująca przez miasto rzeka Gwda okala z dwóch stron bagnistą wyspę, która zagospodarowana została pod koniec lat 70 XX wieku. Powstał na niej Park na Wyspie, który obecnie stanowi ważny punkt kulturowy na mapie miasta. Park na Wyspie połączony jest z miastem trzema mostkami. Na jego terenie znajduje się rozległy plac, na którym latem odbywają się koncerty i różne miejskie eventy, dwa zbiorniki wodne, które są miejscem gniazdowania ptactwa wodnego. Park odznacza się dużą ilością zieleni, która w upalne dni zapewnia upragniony cień.

Drugim, ważnym parkiem na mapie Piły jest Park Miejski, znajdujący się blisko domu Stanisława Staszica. Park jest jednym z najstarszych parków miejskich w Wielkopolsce. Znajduje się w nim budynek Nowego Domu Strzeleckiego, który obecnie jest siedzibą pensjonatu Park.

Dziedzictwo kulturowe i zabytki

Piła może poszczycić się bogactwem zabytków historycznych, które z całą pewnością przypadną do gustu osobom lubiącym poznać przeszłość miasta. Ważnym miejscem na mapie jest Muzeum Stanisława Staszica, które poświęcone jest tej najbardziej znanej osobistości Piły. To właśnie w Pile urodził się Staszic, wybitna postać polskiego oświecenia.

Fani kolei koniecznie odwiedzić muszą zabytkową Parowozownię Piła. Obecnie wpisana jest do rejestru zabytków, a niegdyś stanowiła jeden z najwybitniejszych obiektów architektonicznych tego typu. Powstała w XIX wieku, w czasie kiedy na ziemiach pruskich prężnie rozwijała się kolej. Jej owalny kształt, był inspiracją do budowy parowozowni w Berlinie. Zajrzeć warto także do budynku dawnej Loży Masońskiej czy Kasyna Oficerskiego, a także podejść pod dawny budynek dowództwa Landwehry.

Poza zabytkami świeckimi warto również zobaczyć obiekty sakralne. Swoje kroki skierować trzeba do najstarszego w mieście kościoła poewangelickiego Matki Boskiej Częstochowskiej czy św. Stanisława Kostki. Obydwa kościoły wybudowano w stylu neogotyckim i przetrwały II Wojnę Światową. Ponadto w powstałym w okresie międzywojennym kościele św. Antoniego znajduje się siedmiometrowy krzyż, który wyciosany jest z jednego kawałka drewna. Jest on jednym z największych krucyfiksów w Europie.

Dzięki wielu atrakcjom Piła jest idealnym miastem na weekendową wycieczkę.